NYOLCADIKOSOKNAK - TANANYAG - FELADATOK - SZORGALMI

FELADATOK

Hibás, "hazudós" diagramok



Mindkét diagram a globális felmelegedésről szól (a hőmérséklet nem °C, mint nálunk, hanem Fahrenheit-fok, de ez most mindegy). Tudjuk, hogy a felmelegedés létezik. Melyik diagram mutatja ezt jobban? Az alsó vagy a felső? Miért?
Nyilván a változások sokkal jobban láthatók a felső diagramon. Az összeshez képest az eltérés csak nagyon kicsi, így "rá kell zoomolni" a diagramra, hogy az alsó (szinte vízszintes, azaz változatlan) helyett a lassú emelkedés látható legyen.



Mindkét diagramon azt láthatod, hogy egy arkansasi (USA) focicsapat hány győzelmet aratott 2000-2016 között. Melyik diagram mutatja meg ezt jobban (például melyiket tennéd rá egy plakátra)? Miért?
Az előzőhöz hasonlító probléma. Mivel viszonylag kevés győzelmet arattak, így a diagram felső része úgyis üres; jobb, ha a függőleges tengely beosztását megváltoztatva a felső (majdnem vízszintes) diagram helyett az alsót vesszük, ahol látszik is a változás. Ha nagyon fontos, még a számok is leolvashatók az alsó diagramon.



A képen látható (amerikai) focicsapatok erősségét egy PowerIndex nevű számmal jelzik. Ezek szépen csökkenő sorrendben láthatók, de mégis van egy csalás a diagramon. Mi az? (Ugye látszik, hogy ez sávdiagram?)
Ha csak aszámokat nézzük, korrekt a diagram, ráadaásul sorba is van állítva, látszik az erősorrend. De a vonalak (sávok) hosszának nincs köze a pontszámhoz; a hosszabb nevűek színes sávja is hosszabb. Így nincs sok értelme diagramot készíteni...



Ez egy kördiagram, még ha nem is annak tűnik elsőre. Azt ábrázolja, hogy egy bizonyos cégnél mennyi időt töltöttek el az igazgatók (vezetői pozícióban). Van egy kisebb és egy nagyobb baj a diagrammal. Írd le, ha megtaláltad!
Hogy ezt miért éppen kördiagramon kell ábrázolni, jó kérdés. De a legizgalmasabb: miért éppen pizza?



A diagramon az látható, hogyan változott a sarki jégtakaró területe 1989 és 2009 között. Egy felmérés a bekarikázott helyet emelte csak ki a cikkében. Miért csalás ez szerinted?
A szakértők ezt "kimazsolázásnak" hívják: egy teljesen korrekt adatsorból csak azokat az adatokat vesszük figyelembe, amelyek az álláapontunkat igazolják. Ha a bekarikázott részt nézed, ott a piros vonal valóban a kék felett van. DE CSAK OTT!



Három dimenziós diagram, komolytalan kérdéssel, érdekes eredménnyel. Figyelem! A turpisság megtalálásához a diagramot kell nézni!
Két súlyos hiba is látható. Az csak némi fejszámolás után jön ki, hogy a "szeletek" együtt nem teszik ki a 100%-ot, sőt, még a kerekítési hibát beleszámítva is messze a 100% (93%, ha jól számoltam). De ha jobban megnézed a 3D-s ábrát, látszik, hogy a térhatás miatt torzít a diagram: a felénk eső adatok szinte akkora szeletet mutatnak, mint a nagyobb, "hátul" lévő adatok. Próbáld ki, ha letakarod gondolatban a számokat, nem tudnád eldönteni, hogy melyik a több (az "igen" még nagyobbnak is látszik, mint a "nem" például).




A felső diagram helyett az alsót teszik közzé. A kérdés hasonló a kompetenciamérésben szereplőkhöz: a piréz és a bergengóc is elképzelt név. Hogyan lehet hazudni egy ilyen diagrammal? (A diagramot kell nézni!)
Mivel a harmadik lehetőséget az alsó diagramon nem láthatjuk, a "piréz" adatsor vezet toronymagasan - bár tudjuk, hogy a hiányzó válasz (nem tudom) még ennél is sokkal nagyobb.


A három leggyakoribb böngésző (az a program, amivel internetezni szoktál) sebességének összehasonlítása. Itt mindig az nyer, aki a tesztet készíti, hiszen a sebességet nem lehet itt egyértelműen megmérni. Mi a csalás? (Itt is a rajzokat kell nézni) Ez a "teszt" az Edge nevű programot hozza ki győztesnek.
Az a legkisebb gond, hogy a diagramról nem derül ki, hogy mi alapján a leggyorsabb vagy éppen lassabb az adott program. De odaírták, hogy mennyivel lassabb (5%, illetve 9%) - csak szólok, hogy szabad szemmel ekkora különbséget észre sem vennél internetezés közben. De nézd meg a középső (kék) és a bal oldali (zöld) diagram ("sebességmérő") állását: ez olyan, mintha autóval városban 50 helyett 52,5-del mennénk (ennyi az 5% különbség) és máris kiakadna a sebességmérő mutatója...



A fenti (valós) diagram a Floridában lőfegyverrel elkövetett gyilkosságok számát mutatja. Hogyan manipulálták? A hivatalos szöveg az volt, hogy egy 2005-ös törvény elfogadása után csökkenésnek indult az ilyen esetek száma...
Higgyétek el, nem sokan veszik észre (főleg ha pl. egy tévés politikai műsort nézünk), hogy a diagram fejre van állítva, így a növekedés és csökkenés éppen fordítva látszik...


Ezen a kördiagramon azt láthatjuk, hogy az amerikaifoci-válogatáson (NFL Draft) melyik nagy egyetem hány tehetséges játékosra "csapott le", azaz igazolta le őket. Amerikában gyakori, hogy tehetséges sportolókat is felvesz az egyetem (tanulmányi eredménytől függetlenül), ez ott hatalmas üzlet, talán ezért is próbáltak meg csalni a diagrammal... Mi a hiba?
Itt valaki bizonyos csapatokat nem kedvelt; a számoknak (ezek embereket jelentenek, tehát nem százalékos arányt fejeznek ki) semmi közük a "tortaszeletek" méretéhez. Azé a nagyobb szelet, akiét annak akarjuk mutatni.


Egy nehezebb feladat: egy település lakosságának változását láthatjuk a kördiagramon. Ha jók az adatok, akkor is nagyon rossz a megoldás. Te hogyan csinálnád?
A lakosságszám alakulását (növekszik vagy éppen csökken) nagy hiba kördiagramon mutatni; a különbség sem látszik igazán, meg nem is erre való ez a típus. A valóságban oszlop- vagy pontdiagram lenne jó ide.


Gyakori hiba, biztosan matekórán is felhívták rá a figyelmed. Mi a hiba az oszlopdiagrammal? Egy termék árát mutatja egyébként két évben, de a legkisebb baj az, hogy nincs címe...
Matematikából alapismeret a grafikonoknál, hogy odaírjuk a tengelyekhez, hogy mit ábrázol és milyen beosztással. Ez itt nincs, a függőleges tengely elnevezése, beosztása, kezdőpontja is "lemaradt".